Cornell Dubilier Electronics 32FB4405-F
32FB4405-F picture photo
Mfg. Part Number
32FB4405-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
32FB4405-F.pdf
Availability of 32FB4405-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
32FB4405-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 32FB4405-F
Internal Part NumberEIS-32FB4405-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package63
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPF
PackagingBulk
Capacitance5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.156" L x 1.313" W (54.76mm x 33.35mm), Lip
Height - Seated (Max)2.880" (73.15mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32FB4405-F
Related Links32FB4, 32FB4405-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
32FB4405-F Details Description
Related parts for 32FB4405-F
CONN WIRENUT 8-22AWG RED/YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
IC PROCESSOR EQUALIZER 44-TQFP datasheet.pdf
IC COMP DUAL LOW PWR OFF TO99-8 datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLLER SPDT 16A QC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 100A SOT227 datasheet.pdf
68000UF 25V 65X105MM 85C 20000H datasheet.pdf