Cornell Dubilier Electronics 32FD3701
32FD3701 picture photo
Mfg. Part Number
32FD3701
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
32FD3701.pdf
Availability of 32FD3701
QUANTITY
32FD3701 Order Process
Ship out your order
Specifications of 32FD3701
Internal Part NumberEIS-32FD3701
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package132
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPF
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.156" L x 1.313" W (54.76mm x 33.35mm), Lip
Height - Seated (Max)2.380" (60.45mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32FD3701
Related Links32FD, 32FD3701 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
32FD3701 Details Description
Related parts for 32FD3701
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK HDR RA DR TMT datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 15"L X 11.75"W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.07A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 7' datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 36POS datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf