Cornell Dubilier Electronics 32FD3702
32FD3702 picture photo
Mfg. Part Number
32FD3702
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
32FD3702.pdf
Availability of 32FD3702
QUANTITY
32FD3702 Order Process
Ship out your order
Specifications of 32FD3702
Internal Part NumberEIS-32FD3702
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPF
PackagingBulk
Capacitance2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.156" L x 1.313" W (54.76mm x 33.35mm), Lip
Height - Seated (Max)2.380" (60.45mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32FD3702
Related Links32FD, 32FD3702 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
32FD3702 Details Description
Related parts for 32FD3702
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE NAND 6CH 2-INP 20-SO datasheet.pdf
CONN DUST CAP FOR JB5-X datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 10"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 40WQFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 15 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC SLIC 1CH UNIV 100V 48QFN datasheet.pdf