Cornell Dubilier Electronics 32FD37075-F
32FD37075-F picture photo
Mfg. Part Number
32FD37075-F
Brief Description
CAP FILM 7.5UF 10% 370VAC QC
Datasheet Download
32FD37075-F.pdf
Availability of 32FD37075-F
QUANTITY
32FD37075-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 32FD37075-F
Internal Part NumberEIS-32FD37075-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance7.5µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.156" L x 1.313" W (54.76mm x 33.35mm), Lip
Height - Seated (Max)2.630" (66.80mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32FD37075-F
Related Links32FD3, 32FD37075-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
32FD37075-F Details Description
Related parts for 32FD37075-F
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 90.9 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf
900MM/36" datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR 100V 8DFN datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 49V 120-277 datasheet.pdf