Vishay/Dale RWR89S47R0FSS70
RWR89S47R0FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S47R0FSS70
Brief Description
RES 47 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S47R0FSS70.pdf
Availability of RWR89S47R0FSS70
QUANTITY
RWR89S47R0FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S47R0FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S47R0FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S47R0FSS70
Related LinksRWR89S4, RWR89S47R0FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S47R0FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S47R0FSS70
DC/DC CONVERTER 1.8V 14W datasheet.pdf
REGULTR 2.5V 14A CU CASE HRZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PINS datasheet.pdf
O'RING datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf