Cornell Dubilier Electronics 32FD37075
32FD37075 picture photo
Mfg. Part Number
32FD37075
Brief Description
CAP FILM 7.5UF 10% 370VAC QC
Datasheet Download
32FD37075.pdf
Availability of 32FD37075
QUANTITY
32FD37075 Order Process
Ship out your order
Specifications of 32FD37075
Internal Part NumberEIS-32FD37075
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance7.5µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.156" L x 1.313" W (54.76mm x 33.35mm), Lip
Height - Seated (Max)2.630" (66.80mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32FD37075
Related Links32FD, 32FD37075 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
32FD37075 Details Description
Related parts for 32FD37075
RES 56 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 260V 15A TO-264 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 8-DIP datasheet.pdf
INSULTHERM TRU-FIT 3/8" BLK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf