Bourns Inc. 3303C-1-202E
3303C-1-202E picture photo
Mfg. Part Number
3303C-1-202E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.15W SMD
Datasheet Download
3303C-1-202E.pdf
Availability of 3303C-1-202E
QUANTITY
3303C-1-202E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3303C-1-202E
Internal Part NumberEIS-3303C-1-202E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3303 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.15W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop and Bottom Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.148" x 0.118" Face x 0.055" H (3.75mm x 3.00mm x 1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3303C-1-202E
Related Links3303C-, 3303C-1-202E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3303C-1-202E Details Description
Related parts for 3303C-1-202E
CAP 10F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A SMD 15GOLD datasheet.pdf
EMBEDDED MODEM W/FUSE 33.6KBPS datasheet.pdf
IC MCU 128KB DC-DC LCD AES 40QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 13POS GOLD datasheet.pdf