Panasonic Electronic Components ECQ-E10122JFB
ECQ-E10122JFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10122JFB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1200PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E10122JFB.pdf
Availability of ECQ-E10122JFB
QUANTITY
ECQ-E10122JFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10122JFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10122JFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.236" W (15.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10122JFB
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10122JFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10122JFB Details Description
Related parts for ECQ-E10122JFB
CONN DB25 CRIMP MALE TIN datasheet.pdf
IC 8051 MCU 2K FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG UNIV 8-SOIC datasheet.pdf
TRI-LEV PRISM G,B,Y datasheet.pdf
KIT SPECTRUM ANALYZER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
IC LPC SUPER I/O 128LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf