Bourns Inc. 3310C-001-103L
3310C-001-103L picture photo
Mfg. Part Number
3310C-001-103L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310C-001-103L.pdf
Availability of 3310C-001-103L
QUANTITY
3310C-001-103L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310C-001-103L
Internal Part NumberEIS-3310C-001-103L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3310C-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 3310
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310C-001-103L
Related Links3310C-0, 3310C-001-103L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310C-001-103L Details Description
Related parts for 3310C-001-103L
BOARD EVALUATION FOR ADC12010 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN U-MNL PLUG 3POS 94V-2 RED datasheet.pdf
IC ADDRESSABLE LATCH SGL 16SO datasheet.pdf
.07" 60DEG BEVEL SOLDER TIP 600 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 110 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC FPGA 309 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A datasheet.pdf