Bourns Inc. 3310C-001-202L
3310C-001-202L picture photo
Mfg. Part Number
3310C-001-202L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310C-001-202L.pdf
Availability of 3310C-001-202L
QUANTITY
3310C-001-202L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310C-001-202L
Internal Part NumberEIS-3310C-001-202L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3310C-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 3310
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310C-001-202L
Related Links3310C-0, 3310C-001-202L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310C-001-202L Details Description
Related parts for 3310C-001-202L
RES SMD 68K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS VERT FBDIMM datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1/2W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
LUG UNPLATED datasheet.pdf
RF TXRX REMOTE CONTROL 900MHZ datasheet.pdf