Bourns Inc. 3310C-001-502
3310C-001-502 picture photo
Mfg. Part Number
3310C-001-502
Brief Description
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310C-001-502.pdf
Availability of 3310C-001-502
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3310C-001-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310C-001-502
Internal Part NumberEIS-3310C-001-502
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNon-Rohs Panel Control Models 18/Nov/2011
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310C-001-502
Related Links3310C-, 3310C-001-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310C-001-502 Details Description
Related parts for 3310C-001-502
CBL RIBN 9COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 10.5A 8-PQFN datasheet.pdf
CBL SGL-END STR 19POS MALE 6' datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A 8SOIC datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL NK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf