Bourns Inc. 3310C-001-503
3310C-001-503 picture photo
Mfg. Part Number
3310C-001-503
Brief Description
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310C-001-503.pdf
Availability of 3310C-001-503
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3310C-001-503 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310C-001-503
Internal Part NumberEIS-3310C-001-503
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNon-Rohs Panel Control Models 18/Nov/2011
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310C-001-503
Related Links3310C-, 3310C-001-503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310C-001-503 Details Description
Related parts for 3310C-001-503
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 15A datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
2.0MM W/B HEADER datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf