Bourns Inc. 3310C-125-103L
3310C-125-103L picture photo
Mfg. Part Number
3310C-125-103L
Brief Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310C-125-103L.pdf
Availability of 3310C-125-103L
QUANTITY
3310C-125-103L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310C-125-103L
Internal Part NumberEIS-3310C-125-103L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3310C-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.220" (5.59mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310C-125-103L
Related Links3310C-1, 3310C-125-103L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310C-125-103L Details Description
Related parts for 3310C-125-103L
FUSE GLASS 9A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 4.7UH N92 datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT 933MHZ FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 400VDC datasheet.pdf