Bourns Inc. 3310P-001-105L
3310P-001-105L picture photo
Mfg. Part Number
3310P-001-105L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1M OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310P-001-105L.pdf
Availability of 3310P-001-105L
QUANTITY
3310P-001-105L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310P-001-105L
Internal Part NumberEIS-3310P-001-105L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 3310
PackagingTube
TaperLinear
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310P-001-105L
Related Links3310P-0, 3310P-001-105L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310P-001-105L Details Description
Related parts for 3310P-001-105L
RES SMD 392K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A3048W/X 8" datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.4KV 1100A POWRBLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 226K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf