Bourns Inc. 3310P-001-204L
3310P-001-204L picture photo
Mfg. Part Number
3310P-001-204L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 200K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310P-001-204L.pdf
Availability of 3310P-001-204L
QUANTITY
3310P-001-204L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310P-001-204L
Internal Part NumberEIS-3310P-001-204L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 3310
PackagingTube
TaperLinear
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310P-001-204L
Related Links3310P-0, 3310P-001-204L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310P-001-204L Details Description
Related parts for 3310P-001-204L
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BIT TORX T27 3.54" datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 16A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
SCR 800V 10A D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf