Bourns Inc. 3310P-025-202L
3310P-025-202L picture photo
Mfg. Part Number
3310P-025-202L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310P-025-202L.pdf
Availability of 3310P-025-202L
QUANTITY
3310P-025-202L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310P-025-202L
Internal Part NumberEIS-3310P-025-202L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 3310
PackagingTube
TaperLinear
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.220" (5.59mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310P-025-202L
Related Links3310P-0, 3310P-025-202L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310P-025-202L Details Description
Related parts for 3310P-025-202L
CAP CER 1000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 300MA DO35 datasheet.pdf
VARISTOR 243V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
LED PANEL INCAND DATALITE CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf