Bourns Inc. 3310P-025-202L
3310P-025-202L picture photo
Mfg. Part Number
3310P-025-202L
Brief Description
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310P-025-202L.pdf
Availability of 3310P-025-202L
QUANTITY
3310P-025-202L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310P-025-202L
Internal Part NumberEIS-3310P-025-202L
TaperLinear
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.220" (5.59mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310P-025-202L
Related Links3310P-0, 3310P-025-202L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310P-025-202L Details Description
Related parts for 3310P-025-202L
DEMO BOARD FOR DAC902E datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.3A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SO datasheet.pdf
BUZZER 2.30KHZ 3-7VDC 83DB PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
5003 DC CONNECTOR W/ FILTER 15A datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 194.098 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf