Bourns Inc. 3310Y-001-502L
3310Y-001-502L picture photo
Mfg. Part Number
3310Y-001-502L
Brief Description
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310Y-001-502L.pdf
Availability of 3310Y-001-502L
QUANTITY
3310Y-001-502L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310Y-001-502L
Internal Part NumberEIS-3310Y-001-502L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3310Y Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310Y-001-502L
Related Links3310Y-0, 3310Y-001-502L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310Y-001-502L Details Description
Related parts for 3310Y-001-502L
IC LINE DRV CMOS DIF 12CH 48SSOP datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 5/8" datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 6A TO-220F datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 0.2A UMT3 datasheet.pdf
SC 3.81/03/135F 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2MM T/H datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf