Bourns Inc. 3310Y-001-503L
3310Y-001-503L picture photo
Mfg. Part Number
3310Y-001-503L
Brief Description
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310Y-001-503L.pdf
Availability of 3310Y-001-503L
QUANTITY
3310Y-001-503L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310Y-001-503L
Internal Part NumberEIS-3310Y-001-503L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3310Y Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310Y-001-503L
Related Links3310Y-0, 3310Y-001-503L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310Y-001-503L Details Description
Related parts for 3310Y-001-503L
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
SLEEVE EXP WHT 0.50" (12.7MM) datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
OSC XO 96.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY FREE HANGING datasheet.pdf
CONN CABLE GLAND PG29 IP68 datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf