Bourns Inc. 3310Y-002-104L
3310Y-002-104L picture photo
Mfg. Part Number
3310Y-002-104L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310Y-002-104L.pdf
Availability of 3310Y-002-104L
QUANTITY
3310Y-002-104L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310Y-002-104L
Internal Part NumberEIS-3310Y-002-104L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3310Y Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 3310
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310Y-002-104L
Related Links3310Y-0, 3310Y-002-104L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310Y-002-104L Details Description
Related parts for 3310Y-002-104L
INSULATION SLEEVE 3.5MM DIA NTRL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
COUNTER LCD 5 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3A 73.1 MOHM SMD datasheet.pdf