Bourns Inc. 3313J-1-100E
3313J-1-100E picture photo
Mfg. Part Number
3313J-1-100E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
3313J-1-100E.pdf
Availability of 3313J-1-100E
QUANTITY
3313J-1-100E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3313J-1-100E
Internal Part NumberEIS-3313J-1-100E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3313 Model1 8/Jan/2012
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3313 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.138" x 0.126" Face x 0.087" H (3.50mm x 3.20mm x 2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3313J-1-100E
Related Links3313J-, 3313J-1-100E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3313J-1-100E Details Description
Related parts for 3313J-1-100E
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
SCR PHAS CONT 1200V 330A TO-118C datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 0.6A SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
ACS 600V MIDGET POWR-SAFE 30A 1 datasheet.pdf