Bourns Inc. 3313J-2-502E
3313J-2-502E picture photo
Mfg. Part Number
3313J-2-502E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
3313J-2-502E.pdf
Availability of 3313J-2-502E
QUANTITY
3313J-2-502E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3313J-2-502E
Internal Part NumberEIS-3313J-2-502E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3313 Model1 8/Jan/2012
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3313 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.138" x 0.126" Face x 0.087" H (3.50mm x 3.20mm x 2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3313J-2-502E
Related Links3313J-, 3313J-2-502E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3313J-2-502E Details Description
Related parts for 3313J-2-502E
IC SEQUENCER/MONITOR QUAD 20QSOP datasheet.pdf
RES 9.10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 300MA 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RUBBER GASKET 148MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf