Bourns Inc. CR1206-FX-9093ELF
CR1206-FX-9093ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-9093ELF
Brief Description
RES SMD 909K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-9093ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-9093ELF
QUANTITY
CR1206-FX-9093ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-9093ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-9093ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-9093ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-9093ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-9093ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-9093ELF
IC TXRX LINE-PWR RS232 IND 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BST 4.25V 0.7A SYNC 9WLP datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD GOLD 92POS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 60POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf