Bourns Inc. 3313S-1-205E
3313S-1-205E picture photo
Mfg. Part Number
3313S-1-205E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
3313S-1-205E.pdf
Availability of 3313S-1-205E
QUANTITY
3313S-1-205E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3313S-1-205E
Internal Part NumberEIS-3313S-1-205E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3313 Model1 8/Jan/2012
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3313 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.142" x 0.159" Face x 0.211" H (3.61mm x 4.05mm x 5.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3313S-1-205E
Related Links3313S-, 3313S-1-205E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3313S-1-205E Details Description
Related parts for 3313S-1-205E
CAP TANT 10UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
TRANSF CURRENT .35" OPENING PCB datasheet.pdf
SENSOR BOX M12 8 INPUT 8 OUTPUT datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.14A 190 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf