Bourns Inc. 3313X-1-204E
3313X-1-204E picture photo
Mfg. Part Number
3313X-1-204E
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 1/8W SMD
Datasheet Download
3313X-1-204E.pdf
Availability of 3313X-1-204E
QUANTITY
3313X-1-204E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3313X-1-204E
Internal Part NumberEIS-3313X-1-204E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3313 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.138" x 0.126" Face x 0.087" H (3.50mm x 3.20mm x 2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3313X-1-204E
Related Links3313X-, 3313X-1-204E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3313X-1-204E Details Description
Related parts for 3313X-1-204E
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 350mA (Switch) Backlight SC-70-6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES 30.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf