Bourns Inc. 3314H-1-101
3314H-1-101 picture photo
Mfg. Part Number
3314H-1-101
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3314H-1-101.pdf
Availability of 3314H-1-101
QUANTITY
3314H-1-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314H-1-101
Internal Part NumberEIS-3314H-1-101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.177" x 0.177" Face x 0.100" H (4.50mm x 4.50mm x 2.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314H-1-101
Related Links3314H, 3314H-1-101 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314H-1-101 Details Description
Related parts for 3314H-1-101
FIXED IND 560NH 1.645A 135 MOHM datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 12A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRAY datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 75-85DB PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf