Bourns Inc. 3314H-1-254
3314H-1-254 picture photo
Mfg. Part Number
3314H-1-254
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3314H-1-254.pdf
Availability of 3314H-1-254
QUANTITY
3314H-1-254 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314H-1-254
Internal Part NumberEIS-3314H-1-254
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.177" x 0.177" Face x 0.100" H (4.50mm x 4.50mm x 2.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314H-1-254
Related Links3314H, 3314H-1-254 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314H-1-254 Details Description
Related parts for 3314H-1-254
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32 datasheet.pdf
CONN PIN 20-24 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC BCD-7SEG DECODER/DVR 16SO datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 6A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 100A 400V FAST REC datasheet.pdf