Vishay/BCcomponents F339MX232231MCA2B0
F339MX232231MCA2B0 picture photo
Mfg. Part Number
F339MX232231MCA2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 20% 310VAC AXIA
Datasheet Download
F339MX232231MCA2B0.pdf
Availability of F339MX232231MCA2B0
QUANTITY
F339MX232231MCA2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F339MX232231MCA2B0
Internal Part NumberEIS-F339MX232231MCA2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF339M X2
Packaging*
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F339MX232231MCA2B0
Related LinksF339MX232, F339MX232231MCA2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F339MX232231MCA2B0 Details Description
Related parts for F339MX232231MCA2B0
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER PICTAIL SPEECH datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.270" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 22K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT STR PCB datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 3/8 ORN 50' datasheet.pdf
Crystal 19.6600MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 16A TO-247AC datasheet.pdf