Bourns Inc. 3314S-1-103E
3314S-1-103E picture photo
Mfg. Part Number
3314S-1-103E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314S-1-103E.pdf
Availability of 3314S-1-103E
QUANTITY
3314S-1-103E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314S-1-103E
Internal Part NumberEIS-3314S-1-103E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.221" H (5.01mm x 4.50mm x 5.61mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314S-1-103E
Related Links3314S-, 3314S-1-103E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314S-1-103E Details Description
Related parts for 3314S-1-103E
IC VREF SHUNT 5V SOT23 datasheet.pdf
IC SWITCH HOT SWAP DUAL 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 55V 20A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC BATT MGMT CTRLR 48TQFN datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf