Bourns Inc. 3314S-1-203G
3314S-1-203G picture photo
Mfg. Part Number
3314S-1-203G
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314S-1-203G.pdf
Availability of 3314S-1-203G
QUANTITY
3314S-1-203G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314S-1-203G
Internal Part NumberEIS-3314S-1-203G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.221" H (5.01mm x 4.50mm x 5.61mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314S-1-203G
Related Links3314S-, 3314S-1-203G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314S-1-203G Details Description
Related parts for 3314S-1-203G
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 5.76M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CAGE & HSINK SGL PORT QSFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 409 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 16-SOIC datasheet.pdf
D4N-6E20 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf