Bourns Inc. 3314S-1-500E
3314S-1-500E picture photo
Mfg. Part Number
3314S-1-500E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314S-1-500E.pdf
Availability of 3314S-1-500E
QUANTITY
3314S-1-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314S-1-500E
Internal Part NumberEIS-3314S-1-500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.221" H (5.01mm x 4.50mm x 5.61mm)