Bourns Inc. 3314S-2-204E
3314S-2-204E picture photo
Mfg. Part Number
3314S-2-204E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3314S-2-204E.pdf
Availability of 3314S-2-204E
QUANTITY
3314S-2-204E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3314S-2-204E
Internal Part NumberEIS-3314S-2-204E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3314 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.221" H (5.01mm x 4.50mm x 5.61mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3314S-2-204E
Related Links3314S-, 3314S-2-204E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3314S-2-204E Details Description
Related parts for 3314S-2-204E
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MONITOR BATT STACK MC 44-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
EP HEADERS datasheet.pdf
590UF 50V 16.5X40 105C RAD datasheet.pdf
AB 2C 2#12 PIN PLUG datasheet.pdf
INDUCTOR 220 UH datasheet.pdf