Bourns Inc. 3318P-1-202
3318P-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3318P-1-202
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.1W PC PIN
Datasheet Download
3318P-1-202.pdf
Availability of 3318P-1-202
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3318P-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3318P-1-202
Internal Part NumberEIS-3318P-1-202
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3318 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.252" x 0.264" Face x 0.315" H (6.40mm x 6.70mm x 8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3318P-1-202
Related Links3318P, 3318P-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3318P-1-202 Details Description
Related parts for 3318P-1-202
MOSFET N/P-CH 8V 3.3A 6-TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 100MA 11 OHM TH datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf