Bourns Inc. 3319P-1-504
3319P-1-504 picture photo
Mfg. Part Number
3319P-1-504
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.2W PC PIN
Datasheet Download
3319P-1-504.pdf
Availability of 3319P-1-504
QUANTITY
3319P-1-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3319P-1-504
Internal Part NumberEIS-3319P-1-504
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3319 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.433" x 0.354" Face x 0.250" H (11.00mm x 9.00mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3319P-1-504
Related Links3319P, 3319P-1-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3319P-1-504 Details Description
Related parts for 3319P-1-504
VINYL 3LAYER BLUE .125 30X50' datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
SW ROTARY DP SLDR LUG datasheet.pdf
SURFACE MOUNT BACKLIGHT datasheet.pdf
RES 604K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MPM3606A datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 30A 32VDC BLADE datasheet.pdf