Bourns Inc. 3319W-1-203
3319W-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3319W-1-203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.2W PC PIN
Datasheet Download
3319W-1-203.pdf
Availability of 3319W-1-203
QUANTITY
3319W-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3319W-1-203
Internal Part NumberEIS-3319W-1-203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3319 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.354" x 0.433" Face x 0.492" H (9.00mm x 11.00mm x 12.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3319W-1-203
Related Links3319W, 3319W-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3319W-1-203 Details Description
Related parts for 3319W-1-203
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 datasheet.pdf
VECTOR ROBOTIC ARM datasheet.pdf
ADAPTER X/M 7MM/SMA 18GHZ datasheet.pdf