Bourns Inc. 3329P-1-502
3329P-1-502 picture photo
Mfg. Part Number
3329P-1-502
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3329P-1-502.pdf
Availability of 3329P-1-502
QUANTITY
3329P-1-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3329P-1-502
Internal Part NumberEIS-3329P-1-502
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.250" Dia x 0.229" H (6.35mm x 5.82mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3329P-1-502
Related Links3329P, 3329P-1-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3329P-1-502 Details Description
Related parts for 3329P-1-502
RES 10K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE ULP-A UNIV 2INP 6-MCRPAK datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 1POS VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf