Everlight Electronics Co Ltd 333-2SUGC/H3/S400-A5
333-2SUGC/H3/S400-A5 picture photo
Mfg. Part Number
333-2SUGC/H3/S400-A5
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
333-2SUGC/H3/S400-A5.pdf
Availability of 333-2SUGC/H3/S400-A5
QUANTITY
333-2SUGC/H3/S400-A5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 333-2SUGC/H3/S400-A5
Internal Part NumberEIS-333-2SUGC/H3/S400-A5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating6300mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.4V
Current - Test20mA
Viewing Angle20°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant530nm
Wavelength - Peak525nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package5mm Round
Size / Dimension-
Height (Max)8.90mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)333-2SUGC/H3/S400-A5
Related Links333-2SUGC/, 333-2SUGC/H3/S400-A5 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
333-2SUGC/H3/S400-A5 Details Description
Related parts for 333-2SUGC/H3/S400-A5
CAP FILM 0.82UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE INSUL 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf