Bourns Inc. 3339H-1-102
3339H-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
3339H-1-102
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3339H-1-102.pdf
Availability of 3339H-1-102
QUANTITY
3339H-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3339H-1-102
Internal Part NumberEIS-3339H-1-102
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingModel 3339 Series 5/16" Tube Package 01/Oct/2013
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3339 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns4
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.300" Dia x 0.250" H (7.62mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3339H-1-102
Related Links3339H, 3339H-1-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3339H-1-102 Details Description
Related parts for 3339H-1-102
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM2694 datasheet.pdf
AUDIO SOCKET 3.5MM 3P PCB datasheet.pdf
CONN HEADER SATA 7POS SMD GOLD datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 2A SOT89-3 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC PCI SW 34LANE 16PORT 1156BGA datasheet.pdf
CRYSTAL 48.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf