Bourns Inc. 3339H-1-102LF
3339H-1-102LF picture photo
Mfg. Part Number
3339H-1-102LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3339H-1-102LF.pdf
Availability of 3339H-1-102LF
QUANTITY
3339H-1-102LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3339H-1-102LF
Internal Part NumberEIS-3339H-1-102LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingModel 3339 Series 5/16" Tube Package 01/Oct/2013
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3339 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns4
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.300" Dia x 0.250" H (7.62mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3339H-1-102LF
Related Links3339H-, 3339H-1-102LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3339H-1-102LF Details Description
Related parts for 3339H-1-102LF
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
LED PMI FLUSH 110VAC GRN datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 90NS 64FBGA datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED SOLERIQ P9 2700K datasheet.pdf
330000UF 25V 76X146MM 85C 15000H datasheet.pdf