Bourns Inc. 3339P-1-103
3339P-1-103 picture photo
Mfg. Part Number
3339P-1-103
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3339P-1-103.pdf
Availability of 3339P-1-103
QUANTITY
3339P-1-103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3339P-1-103
Internal Part NumberEIS-3339P-1-103
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingModel 3339 Series 5/16" Tube Package 01/Oct/2013
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3339 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns4
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.300" Dia x 0.250" H (7.62mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3339P-1-103
Related Links3339P, 3339P-1-103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3339P-1-103 Details Description
Related parts for 3339P-1-103
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3/16"X48" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC CAP PROXIMITY 4CH 20QFN datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf