Bourns Inc. 3339P-1-253
3339P-1-253 picture photo
Mfg. Part Number
3339P-1-253
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3339P-1-253.pdf
Availability of 3339P-1-253
QUANTITY
3339P-1-253 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3339P-1-253
Internal Part NumberEIS-3339P-1-253
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingModel 3339 Series 5/16" Tube Package 01/Oct/2013
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3339 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns4
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.300" Dia x 0.250" H (7.62mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3339P-1-253
Related Links3339P, 3339P-1-253 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3339P-1-253 Details Description
Related parts for 3339P-1-253
SWITCH TAPE SEAL 5 POS SMD 50V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 15K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V 0402 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP TRIM 20-180PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf