Bourns Inc. 3339S-1-103LF
3339S-1-103LF picture photo
Mfg. Part Number
3339S-1-103LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3339S-1-103LF.pdf
Availability of 3339S-1-103LF
QUANTITY
3339S-1-103LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3339S-1-103LF
Internal Part NumberEIS-3339S-1-103LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingModel 3339 Series 5/16" Tube Package 01/Oct/2013
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3339 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns4
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.320" Face x 0.375" H (9.53mm x 8.13mm x 9.53mm)