Bourns Inc. 3339S-1-103LF
3339S-1-103LF picture photo
Mfg. Part Number
3339S-1-103LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3339S-1-103LF.pdf
Availability of 3339S-1-103LF
QUANTITY
3339S-1-103LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3339S-1-103LF
Internal Part NumberEIS-3339S-1-103LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingModel 3339 Series 5/16" Tube Package 01/Oct/2013
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3339 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns4
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.320" Face x 0.375" H (9.53mm x 8.13mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3339S-1-103LF
Related Links3339S-, 3339S-1-103LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3339S-1-103LF Details Description
Related parts for 3339S-1-103LF
RES 26.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V 5% BP 1808 datasheet.pdf
CORD 5 POS MALE, RA 2M datasheet.pdf
DIE MTR 300 datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 850V AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM TACH 12VDC datasheet.pdf