Vicor Corporation V150A48E400BN3
V150A48E400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48E400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48E400BN3.pdf
Availability of V150A48E400BN3
QUANTITY
V150A48E400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48E400BN3
Internal Part NumberEIS-V150A48E400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48E400BN3
Related LinksV150A48, V150A48E400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48E400BN3 Details Description
Related parts for V150A48E400BN3
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT+SAR 8CHAN 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 18NS 128PQFP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA1507 WHT 8.9MM datasheet.pdf
BOTTOM PLATE FOR ALUM CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X6S 1206 datasheet.pdf