Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55A6V2-GS08
BZT55A6V2-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55A6V2-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55A6V2-GS08.pdf
Availability of BZT55A6V2-GS08
QUANTITY
BZT55A6V2-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55A6V2-GS08
Internal Part NumberEIS-BZT55A6V2-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55A6V2-GS08
Related LinksBZT55A6, BZT55A6V2-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55A6V2-GS08 Details Description
Related parts for BZT55A6V2-GS08
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2.2A STRAP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92-3 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 8POS datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 900MA 130 MOHM SMD datasheet.pdf