Bourns Inc. 3345P-1-500T
3345P-1-500T picture photo
Mfg. Part Number
3345P-1-500T
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3345P-1-500T.pdf
Availability of 3345P-1-500T
QUANTITY
3345P-1-500T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3345P-1-500T
Internal Part NumberEIS-3345P-1-500T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3345 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.495" Dia x 0.315" H (12.57mm x 8.00mm)
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3345P-1-500T
Related Links3345P-, 3345P-1-500T Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3345P-1-500T Details Description
Related parts for 3345P-1-500T
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 240POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FFT/INVERSE FFT 64-64K ECP3 CONF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 CBL ASSY ETHERNET datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf