Bourns Inc. 3345W-1-103T
3345W-1-103T picture photo
Mfg. Part Number
3345W-1-103T
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3345W-1-103T.pdf
Availability of 3345W-1-103T
QUANTITY
3345W-1-103T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3345W-1-103T
Internal Part NumberEIS-3345W-1-103T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3345 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Size / DimensionRectangular - 0.550" x 0.495" Face x 0.550" H (13.97mm x 12.57mm x 13.97mm)
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3345W-1-103T
Related Links3345W-, 3345W-1-103T Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3345W-1-103T Details Description
Related parts for 3345W-1-103T
CONN HEADER 72POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 35POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC VCXO 16.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MINITEK II RA HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CTV 143C 48#20 8#16 SKT J/N RE datasheet.pdf
3,3UF 63V 5X11 datasheet.pdf