Illinois Capacitor 334MABA01KHS
334MABA01KHS picture photo
Mfg. Part Number
334MABA01KHS
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 800V RADIAL
Datasheet Download
334MABA01KHS.pdf
Availability of 334MABA01KHS
QUANTITY
334MABA01KHS Order Process
Ship out your order
Specifications of 334MABA01KHS
Internal Part NumberEIS-334MABA01KHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMAB
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.788" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)334MABA01KHS
Related Links334MAB, 334MABA01KHS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
334MABA01KHS Details Description
Related parts for 334MABA01KHS
IC REG CTLR MLT CONFG PWM 16DIP datasheet.pdf
ACCELEROMETER 2AXIS 16-LGA datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32SOJ datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC46/X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE D 25POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf