Illinois Capacitor 334MSR102K
334MSR102K picture photo
Mfg. Part Number
334MSR102K
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 1KV RADIAL
Datasheet Download
334MSR102K.pdf
Availability of 334MSR102K
QUANTITY
334MSR102K Order Process
Ship out your order
Specifications of 334MSR102K
Internal Part NumberEIS-334MSR102K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMSR
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" L x 0.630" W (32.50mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)1.004" (25.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)334MSR102K
Related Links334MS, 334MSR102K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
334MSR102K Details Description
Related parts for 334MSR102K
CONN HEADER 12POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 12.19MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf