Bourns Inc. 4816P-T01-392
4816P-T01-392 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-T01-392
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 3.9K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-T01-392.pdf
Availability of 4816P-T01-392
QUANTITY
4816P-T01-392 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-T01-392
Internal Part NumberEIS-4816P-T01-392
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification4400,4800 Model Terminal Finish Aug/2007
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package50
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-T01-392
Related Links4816P-, 4816P-T01-392 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-T01-392 Details Description
Related parts for 4816P-T01-392
KIT DELUXE ELECT COMPANION TEST datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS FEMALE PANEL #26 datasheet.pdf
FIXED IND 561UH 290MA 3.428 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
HAN HSC MALE CRIMP CONT LEVEL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 20POS datasheet.pdf